f t g m
Copyright 2024 - Bağder Hazırlayan:Ali ÖKTEN

2008/2011 (CO) KARBONMONOKSİT ÖLÇÜM TEST RAPORU

 

KARBONMONOKSİT (CO) ÖLÇÜM TEST RAPORU  

YEŞİLAY  ve BAGDER Dernek gönüllüsü Tacettin Varboz tarafından 2008/2011 yılları arası gerçekleştirilen Karbon monoksit (CO) testi ve istatistik sonuçlarını içeren bu çalışma, İstanbul’un muhtelif semtlerinde kurulan Yeşilay stantlarını ziyarete gelen vatandaşlar üzerinde gerçekleşmiş ve ölçüm sonuçlarının yanı sıra vatandaşların bazı sorulara verdiği cevapları içermektedir. Yapılan istatistik ve ölçüm çalışmasının sonuçları araştırmacılar için önemli bilgiler sunmaktadır. Son yıllarda Türkiye’de atılmakta olan bazı adımların sigara kullanımını azalttığı yönünde yaygın bir kanaat mevcuttur. Ancak 1733 kişi üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmadan da anlaşılacağı üzere, gerek sigaraya başlama yaşının her geçen gün daha da gerilere gelmesi gerekse sigara dışı alışkanlıklar ve sigarayla eşdeğer derecede sağlığa zarar veren meslekler, karbon monoksit (CO) oranlarını halen yükseklerde göstermektedir.

 

METODOLOJİ 

Daha önceden belirlenmiş ve sistemli olmayan ancak uzun bir süreye yayılarak geniş bir yelpazede yapılan bu ölçümlerde ortaya çıkan rakamlar genelleştirilmeden verilmiştir. Bu rakamlar genel sigara tüketimi açısından bir istatistik değildir, bilakis istatistik çalışmalarını destekleyecek ek bir veri olarak kabul edilebilir.

Ölçümler, Yeşilay Cemiyeti’nin stant kurarak kampanyalar yürüttüğü İstanbul’daki çeşitli merkezlerde gerçekleşmiştir. Yukarıda da ifade edildiği gibi bu mekânların seçiminde herhangi bir kritere dikkat edilmemiştir ve Yeşilay standını ziyaret edenler üzerinde bu ölçüm uygulanmıştır.

Yapılan ölçümlerin sonuçları sabit formlara işlenerek toplamda 1733 kişiye Karbon monoksit (CO) testi uygulanmıştır. Formlarda bulunan bilgilerin yanı sıra kullanıcılara dolaylı olarak bazı ortak sorular sorulmuş ve onların verdiği cevaplara ilişkin bazı bulgulara rastlanmıştır.

Karbon monoksit (CO) ölçümü çalışması sonucunda veriler aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir:

 • 0-6 ppm hiç içmeyen ya da günde 3-4 adet içen),
 • 7-10 ppm yaklaşık 20 adet sigara içen
 • 11-20 ppm yaklaşık 40 adet sigara içen
 • 20 ppm 40 adetten fazla sigara içen şeklinde belirtilmiş olup bu en yüksek oran genellikle madde bağımlılarında ortaya çıkmaktadır.

 BULGULAR

YEŞİLAY & BAGDER gönüllüsü Tacettin Varboz tarafından muhtelif kurumlarda talep eden bireylere sigaranın akciğere verdiği zararı ölçen CO (Karbon monoksit Testi) gerçekleştirilmiştir. Toplamda 1.733 kişiye karbon monoksit (CO) testi uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucuna göre 956 kişinin ölçümü günde 0-10 adet sigara tüketimine eşdeğer olan 0-6 ppm değerinde çıkmıştır.  Günde yaklaşık 1 ile 10 adet arasında sigara tüketimine eşdeğer olan 0-6 ppm değerinde sonuç veren 956 kişiden 306’sı sigara kullanmayıp pasif içici olup olmadığını kontrol ettirmiştir. Geri kalan 650 kişi ise günde 1adet ile 10 adet arasında sigara kullandığını ifade etmiştir. Dolayısıyla burada ölçüm sonuçlarının yanı sıra şahısların ifadesi de dikkate alınmıştır.Ayrıca 1.733 kişiden 469 kişinin ölçüm sonuçları 20 adet sigara (bir paket) tüketimine eşdeğer olan 07-10 ppm şeklinde sonuçlanmış ve bu kişilerin günde bir paket sigara kullandıkları yönünde ifadeleriyle de bu sonuç desteklenmiştir. 1.733 kişiden 282 kişi ortalama 40 adet (2 paket) Sigara tükettiği 11–20 ppm değerinde sonuç vermiştir. Buna ek olarak 26 kişinin ise sigara ile birlikte madde bağımlısı ve en üst düzeyli risk unsuru taşıyan 20+ ppm değerinde olduğu tespit edilmiştir.

raporlar co

 

Not: İstatistik konusu alınan kişi değerleri bu pano ile örtüşmektedir. Artı eklendiği zaman alp toplamlar tutmamaktadır.

SONUÇ

YEŞİLAY ve BAGDER gönüllüsü Tacettin Varboz olarak sahada yapılan karbon monoksit (CO) ölçüm çalışmalarında karşılaştığımız gerçekleri kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Bu çalışmada direk sigaradan kaynaklı zararların yanı sıra alkol, nargile ve diğer maddelerin zararlarına dair bulgulardan bahsedilmiştir. Aynı şekilde sigara dışı bazı ortamların ve durumların da en az sigara kadar sağlığımızı etkilediğine dair deliller bulunmaktadır ki bu da ülkemizde kamu sağlığını ilgilendiren temel konularda halen ciddi boşluklar olduğunu ve yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Buradan hareketle:

 • Bir bağımlılığın diğer bağımlılık türlerini de tetiklediği düşünülürse, toplumumuzda her türden bağımlılığa karşı ve kamu sağlığını ilgilendiren konularda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması,
 • Bağımlılıklarla mücadelenin eğitim politikalarının önemli bir parçası olması ve mevcut müfredatın buna göre yeniden düzenlenmesi,
 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı sigara bırakma merkezlerinin kapasitelerinin güçlendirilmesi ve henüz bu merkezlere ulaşmamış kişiler için zaman zaman kamuya açık alanlarda bu merkezlerin tanıtımının yapılması ya da seyyar merkezler kurulması,
 • Kapalı alanlarda sigara içme yasağı bulunmasına rağmen bu yasağa uymayan çalışma ortamlarında sürekli sigara dumanına maruz kalan çalışanların hakları için ayrı düzenlemeler yapılması,
 • Yine bazı çalışma ortamlarının sağlığa zararlı koşullar içermesi nedeniyle bu tür işyerleri ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yeni düzenlemelere gitmesi,
 • Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan ve henüz çok fazla bilgi sahibi olmadığımız nargile ve nargile cafelerle ilgili düzenlemelerin yapılması ve toplumumuzun bu konuda daha fazla bilinçlendirilmesi,
 • Ayrıca büyükşehirlerde trafikte soluduğumuz dumanın vatandaşlarımıza ve özellikle de motosiklet kullanıcılarına verdiği zarara ilişkin çalışmalar yapılması ve söz konusu zararın daha iyi anlaşılması gerekmektedir.
 • Bu araştırmalarımızda Bir pilot eğitmeni ile yaptığımız görüşmede aldığımız bilgi çok önemli. Alkol alarak Uçakla  iş seyahatlerine çıkan İşadamlarımızın Uçağın 10000 fit.yükseklikte insan beyninde yaklaşık %20 lik dikkat eksikliği yaratmasını bilmemesi idi.Bu da şunu gösteriyor ki seyahat sonrası kiralanacak otolarda kaza yapma oranı %20 olacaktır.Bu konunun uzmanlar tarafından incelenerek gerekli tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz.

Son olarak şu ifade edilmelidir ki; halk sağlığını ilgilendiren her türden konunun kanun ve düzenlemelerden beklenmemesi gerekir. Nitekim bu çalışmada da ifade edildiği üzere evlerinde sigara içen ebeveynlerin ilk önce kendi sağlıklarını ve çocuklarının geleceğini düşünmesi gerekmektedir. Bir toplumun sağlığını ilgilendiren temel bir meselede o toplumun bireyleri kanun ve düzenlemelere ihtiyaç duymamalıdır.

 

Raporlar

Bağder raporlar

Güncel Haber

  

 

haber vatan

haber kurul4

 

haber kurul1haber kurul5haber kurul7haber kurul8haber kurul6

 

 dansmamerkez haber

 

Güncel Haber 2

duyuru bskBAĞDER AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

BAĞDER derneği olarak Avcılar Belediye Başkanı Sn.Handan Toprak ziyaret edildi. Başkan'a derneğimizin açılışından bu yana araştırmalarımızın sonuçları aktarıldı. Kendisi bu konularda hassasiyetini ileterek derneğin hertürlü etkinlik ve çalışmasına destek vereceklerini ifade etti. Derneğimizin Mart ayı başında yapmayı planladığı BağDer İstişare Kurulu Toplantısına kendileri davet edildi ve Başkanımız bu toplantıya katılacağını belirtti. Başkan bölgede alkol ve madde bağımlılık merkezlerine ek olarak  tam teşekküllü sigara bırakma merkezini de yakın bir zamanda açmayı planladıklarını söylediler.

haber2 cizgikollejsilivri

haber2 cizgikollej

haber2 mnkaynar

BAĞDER İSTİŞARE KURUL GÖNÜLLÜLERİ ZİYARET EDİLDİ.

28.2.2017 Bağder İstişare Kurul Gönüllü üyeleri ziyaret edildi.Mekmetçik Ortaokul Müdürü Besam Dernek Başkanı Mehmet Nuri Kaynar, Çizgi Kolleji Silivri Müdürü Akın Karabağ, Çizgi Kollejleri Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Velioğlu ve kardeşi Savaş Velioğlu ile verimli bir fikir alışverişi yapıldı.Tüm Bağder Gönüllüleri Derneğimiz çalışmaları hakkında fikir ve desteklerini esirgemeyeceklerini ifade etti.Kendilerine Teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 haber kaymakamlk1

 

''BENİMOYUNUM BENİM TERAPİM'' AVCILAR KAYMAKAMLIĞI PROJE TANITIM TOPLANTISI

Bağımlılıkla Mücadele Derneği yönetimi olarak Avcılar kaymakamlığının düzenlemiş olduğu '' Benim Oyunum,benim terapim'' proje tanıtım toplantısına katılımda bulunduk.Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Sayın Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan beye,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Emin Engin beye, Proje Koordinatörü Sayın Melek Turan hanımefendiye ve bütün emeği geçen takım arkadaşlarına Teşekkür ediyoruz.


Güncel Haber 3

 

haberler hulusidogan

haber kaymakamlik

AVCILAR KAYMAKAMI SN.HULUSİ DOĞAN BAĞDER DERNEĞİ OLARAK ZİYARET EDİLDİ.

Avcılar kaymakamı Sn.Hulusi Doğan makamında ziyaret edildi.Kaymakamlık olarak yapılacak projelerde birlikte yol alabilmenin uygun olduğu ifade edildi.Ayrıca Avcılar Kaymakamlığı olarak gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi alındı.'' BENİM OYUNUM,BENİM TERAPİM'' projesi en dikkat çekici olanıydı.BAĞDER Derneğini sahada aktif olarak görmek istediğini belirten Hulusi Doğan'a Bağder derneği olarak Eğitim Uzmanlarımızla ve saha çalışmalarımızla destek sözü verdik.Mart ayı başında yapılacak geniş katılımlı Bağder İstişare Heyeti toplantısı hakkında istişarelerde bulunuldu.

haber bagderarac

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE DERNEĞİ ARAÇLARI YOLLARDA

Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin araçları ve araç reklamları tamamlandı. Diğer hazırlıklarımız da kısa zamanda tamamlanarak Mart ayının ilk haftasında ilk istişare toplantımızı gerçekleştireceğiz. Sonrasında ise geniş katılımlı basın mensuplarının katılacağı basın açıklaması neticesinde çalışmalarımızı başlatmış olacağız. DERDİMİZ VATAN, MİLLET VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİDİR.

3-Aktivitelerimiz...

Ziyaretçi Sayacı

126255
BugünBugün6
DünDün91
Bu HaftaBu Hafta276
Bu AyBu Ay1064
Bugüne KadarBugüne Kadar126255