f t g m
  • Sağlıklı Yaşamak Sizin Elinizde...

  • Nargile Masum Değil...

  • Uyuşturucunun Esiri Olma...

  • Yalnız Değilsiniz...

  • Yaşamak İstiyorum...

Copyright 2021 - Bağder Hazırlayan:Ali ÖKTEN

BAĞDER BAĞIMSIZLIK MANİFESTOSU ( İNDİR )

Bağımlılıkla Mücadele Derneği (BAĞDER) Hukuk Komisyonu tarafından hazırlanmış olan '' BAĞDER BAĞIMSIZLIK MANİFESTOSU ''  nu buradan indirebilirsiniz.

BAĞDER'E NASIL ULAŞIRIM?

M.Kemalpaşa Mah.Yıldırım Beyazıt caddesi No.46 / 1  Avcılar - İstanbul

0(212) 428 88 80   Gsm: 0(505) 080 70 68

www.bagder.org  avcilar.bagder@gmail.com

  

 

PRANGA TİYATRO OYUNU

Bağder Derneği Uyuşturucuyu önleme farkındalık çalışmaları kapsamında PRANGA isimli Tiyatro oyununu, veli ve lise dengi öğrencilere profesyonel sanatçı kadroları ile sergilemektedir.Oyunumuza sponsorluk desteklerinizi bekliyoruz.

Anasayfa

BAĞDER VE BAĞIMLILIKLARA BAKIŞ AÇISI

 anasayfa lmUYUŞTURUCU FELAKETİ

Uyuşturucu maddeler, beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır.Başlıca etkileri; delilik, erken bunama, şuur kaybı, sayıklama, hayal görme, korku, evham, zaman ve mekan algılamasında bozukluk, iktidarsızlık, kangren, kan pıhtılaşması, kalp hastalığı, karaciğer ve böbreklerde iltihap ve tıkanma, depresyon ve ölüm isteği, nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, solunum felçleri, intihar ve ölümdür. Orta derecede kuvvetli bir gr.uyuşturucu bir milyon beyin hücresini öldürmektedir. Uyuşturucu bir veya iki defa kullanmak bağımlılık yapar.Uyuşturucunun girdiği aileyi yıkmaması düşünülemez.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ

Cilt üzerinde mor ve siyah iğne izleri, damarlar üzerinde iltahaplanma, sinirlilik hali, ahlaksızlık ve suç fiillerine yönelme, bakışlarında donukluk, uyuşukluk ve uyku hali, yanlızlıktan hoşlanma, uyuşturucu için kullanuılan aletlerin yanında olması, uyuşturucu kullanma zamanı yaklaştığında gözlerinin sulanması, burun akıntısı, kaşıntı, esneme ve göz bebeklerinin büyümesi. Uyuşturucu bağımlıları , tıbbi tedaviye ve rehabilitasyona muhtaç olan hastalardır. Uyuşturucu kullanımı ne kadar erken fark edilirse, bağımlının kurtulma ümidi o kadar artar.Aksi halde sonu ölümdür.Narkotik Şubenin istatistik verilerine göre, uyuşturucu bağımlılarının %23'ü 16-25 yaş arasında.Ancak daha da önemlisi bağımlıların tamamı çok genç yaşta uyuşturucu tuzağına düşmüş.Türkiye de uyuşturucuya başlama yaşı 13.Uyuşturucuların adını, haber bültenlerinde dinlediğiniz baskınlarda duyuyor olabilirsiniz. Uyuşturucuların ailenizden ve çocuklarınızdan uzak olduğunu sanabilirsiniz.Fakat gerçek hiç de öyle değil.Natkotik Büro verilerine göre uyuşturucuya başlama yağıTürkiye de 13'e inmiş durumda.

UYUŞTURUCU KULLANAN GENCE YAKLAŞIM TARZI

Onu kesinlikle korkutmayın. Konuşurken gençleri korkutmaktan kaçınmalıyız.Onları dinlemeye, anlamaya çalışmalı, kendimizi onların yerine koymalıyız.Madde üzerine konuşun ve Madde madde kullanımı ile ilgili konuları konuşmaktan kaçınmayınız. Onları yargılayıp, etkilemek yerine onlara destek olmalıyız. Onlara cesaret ve güç verin ve bu kişiler tedaviden çekindikleri için onları tedavi için cesaretlendirmek çok önemlidir. Madde kullanan kişilerin manevi güç ve cesarete ihtiyaçları olup, sağlık kurumlarından yardım istemekten çekinmemelidir. DOPİNG VE UYKU İLACI '' Ne olursa olsun yeter ki başarılı olayım'' diyeyola çıkarak, doping alan sporcular, öğrenciler, uzun yol sürücüleri ve gece çalışan şöförler amfetamin ve kafein bağımlısı olma riski ile karşıyadırlar.Bağımlılık artinca dozu arttırmak zorunda kalırlar. Bir süre sonra bırakmak istelerse de tıbbi yardım almadan ekseriya başaramazlar. Tekrar başlar ve amfetamin kullanımı kişinin ruh ve beden sağlığını bozar. Her türlü uyuşturucuda olduğu gibi , doping uygulamasında  da  ölüm riski vardır. Doping  ve uyku hapları, uyuşturucu madde karışımı ilaçlardır. Uyku ilacı uykusuzluğu tedavi etmez. Bunun için uykusuzluğun asıl sebebini bulup, onu ortadan kaldırmak lazımdır. Eğer uyku hapları her gece kullanılıyorsa , birkaç hafta sonra  artık uykuya yardımcı olma etkisi kalmaz. Uyku ilacının kullanımına aniden son vermek ise uykunun daha da kötüleşmesine yol açar. Bu bakımdan uyku haplarının kullanılması da yavaş yavaş bırakılması da uzman doktorun kontrolünde olmalıdır. UYUŞTURUCU ALAN GENCE  NASIL DAVRANILMALI Onu kesinlikle korkutmayın.Konuşurken gençleri korkutmadan kaçınıp, onları dinlemeye, anlamaya çalışmalı, kendimizi onların yerine koymalıyız. Madde ve madde kullanımı ile ilgili konuları konuşmaktan kaçınmayınız.Onları yargılayıp, etkilemek yerine  onlara destek olmalıyız. Bu kişiler tedaviden çekindikleri için cesaretlendirmek çok önemlidir. Onların Manevi güç ve cesarete ihtiyacı vardır. Ayrıca sağlık kurumlarından da yardım istemeden çekinmeyin.

 

 
 


 

 

 

Güncel Haber

  

 

haber vatan

haber kurul4

BAĞIMLILIĞA KARŞI EĞİTİM, YARDIMLAŞMA VE KORUNMA  DERNEĞİ OLAĞAN 1. İSTİŞARE KURUL TOPLANTISI

Bağımlılığa Karşı Eğitim, Yardımlaşma ve Korunma Derneğimizin 1.Olağan İstişare kurulu toplantısı Avcılar Firuzköy Sosyal Tesisleri 03.03.2017 Tarih, Saat:20.00 - 22.00 arası  Avcılar Kaymakamı Sayın Hulusi Doğan beyin katılımı ve Belediye Başkanımız Sayın Handan Toprak hanımefendinin destekleri ile birlikte değerli Eğitim Uzmanları ve çeşitli meslek guruplarından oluşan seçkin katılımcılar ile gerçekleştirildi.Kurul sonucunda çıkan sonuçlar ile ilişkili projeler dernek çalışma gündemine alındı.Değerli Kaymakamımız ve büyün istişare kurul heyetimize ve katılımcılarımıza Teşekkür ediyoruz.Saygılarımla.

BAĞDER

Dernek Başkanı

Öztürk Karahan

haber kurul1haber kurul5haber kurul7haber kurul8haber kurul6

 

 

 

 dansmamerkez haberleriAVCILAR BELEDİYESİ TAKİP MERKEZİ ZİYARETİ

Bağder Derneği Dernek Başkanı Öztürk Karahan ve başkan Yardımcısı Tacettin Varboz olarak bölgede hizmet veren Bağımlılık Danışmanlık Merkezi ziyaret edildi.Clinical Director BirGül Gülen Madde ve Alkol bağımlıların teşhis ve tedavisinde uygulanan sistem hakkında bilgi aktardı.Merkezde özellikle temizlenen hastaların olması sevindirici idi.Danışmanlık ve Takip Merkezinde yer alan uzmanlar ile bölgede kurulmasını hedeflediğimiz  Devlet Hastanesi bünyesinde oluşacak Sigara Bırakma Merkezi hakkında istişarelerde bulunuldu.

 

GÜNDEM HABER ZİYARETİ

 

 

Esenyurtta bulunan ve 3 bölge ilçe haberlerini takip eden Kent Gündem Medya sahibi Sevda Durgun hanımı ziyaret ettik.Derneğimizin kısa zamanda yapılacak İstişare heyeti toplantısı sonrasında yapacağımız Basın açıklaması konusunda istişarelerde bulunduk.

 

Güncel Haber 2

duyuru bskBAĞDER AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

BAĞDER derneği olarak Avcılar Belediye Başkanı Sn.Handan Toprak ziyaret edildi. Başkan'a derneğimizin açılışından bu yana araştırmalarımızın sonuçları aktarıldı. Kendisi bu konularda hassasiyetini ileterek derneğin hertürlü etkinlik ve çalışmasına destek vereceklerini ifade etti. Derneğimizin Mart ayı başında yapmayı planladığı BağDer İstişare Kurulu Toplantısına kendileri davet edildi ve Başkanımız bu toplantıya katılacağını belirtti. Başkan bölgede alkol ve madde bağımlılık merkezlerine ek olarak  tam teşekküllü sigara bırakma merkezini de yakın bir zamanda açmayı planladıklarını söylediler.

haber2 cizgikollejsilivri

haber2 cizgikollej

haber2 mnkaynar

BAĞDER İSTİŞARE KURUL GÖNÜLLÜLERİ ZİYARET EDİLDİ.

28.2.2017 Bağder İstişare Kurul Gönüllü üyeleri ziyaret edildi.Mekmetçik Ortaokul Müdürü Besam Dernek Başkanı Mehmet Nuri Kaynar, Çizgi Kolleji Silivri Müdürü Akın Karabağ, Çizgi Kollejleri Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Velioğlu ve kardeşi Savaş Velioğlu ile verimli bir fikir alışverişi yapıldı.Tüm Bağder Gönüllüleri Derneğimiz çalışmaları hakkında fikir ve desteklerini esirgemeyeceklerini ifade etti.Kendilerine Teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 haber kaymakamlk1

 

''BENİMOYUNUM BENİM TERAPİM'' AVCILAR KAYMAKAMLIĞI PROJE TANITIM TOPLANTISI

Bağımlılıkla Mücadele Derneği yönetimi olarak Avcılar kaymakamlığının düzenlemiş olduğu '' Benim Oyunum,benim terapim'' proje tanıtım toplantısına katılımda bulunduk.Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Sayın Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan beye,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Emin Engin beye, Proje Koordinatörü Sayın Melek Turan hanımefendiye ve bütün emeği geçen takım arkadaşlarına Teşekkür ediyoruz.


Güncel Haber 3

 

haberler hulusidogan

haber kaymakamlik

AVCILAR KAYMAKAMI SN.HULUSİ DOĞAN BAĞDER DERNEĞİ OLARAK ZİYARET EDİLDİ.

Avcılar kaymakamı Sn.Hulusi Doğan makamında ziyaret edildi.Kaymakamlık olarak yapılacak projelerde birlikte yol alabilmenin uygun olduğu ifade edildi.Ayrıca Avcılar Kaymakamlığı olarak gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi alındı.'' BENİM OYUNUM,BENİM TERAPİM'' projesi en dikkat çekici olanıydı.BAĞDER Derneğini sahada aktif olarak görmek istediğini belirten Hulusi Doğan'a Bağder derneği olarak Eğitim Uzmanlarımızla ve saha çalışmalarımızla destek sözü verdik.Mart ayı başında yapılacak geniş katılımlı Bağder İstişare Heyeti toplantısı hakkında istişarelerde bulunuldu.

haber bagderarac

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE DERNEĞİ ARAÇLARI YOLLARDA

Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin araçları ve araç reklamları tamamlandı. Diğer hazırlıklarımız da kısa zamanda tamamlanarak Mart ayının ilk haftasında ilk istişare toplantımızı gerçekleştireceğiz. Sonrasında ise geniş katılımlı basın mensuplarının katılacağı basın açıklaması neticesinde çalışmalarımızı başlatmış olacağız. DERDİMİZ VATAN, MİLLET VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİDİR.

3-Aktivitelerimiz...

Ziyaretçi Sayacı

48160
BugünBugün75
DünDün88
Bu HaftaBu Hafta563
Bu AyBu Ay1461
Bugüne KadarBugüne Kadar48160