f t g m
Copyright 2024 - Bağder Hazırlayan:Ali ÖKTEN

CEP TELEFONUNUN ZARARI KIRMIZI ET KADAR

anasayfa akilli telefon kahve

UZUN YILLARDIR CEP TELEFONLARININ KANSER RİSKİNDE ARTIŞA NEDEN OLDUĞU TARTIŞILIYOR

PEKİ NE KADAR ZARARLI?

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011'de resmen kabul etmişti. Yeni bir araştırmaya göre ise cep telefonlarının yaydığı radyasyon özellikle erkek farelerde kanseri tetikliyor ancak bu risk, kırmızı etin oluşturduğu kanser riskinden daha fazla değil.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü bu soruya yanıt arayan bir araştırma yürüttü.

7 yıl süren fareler üzerindeki araştırma, cep telefonuyla uzun süre konuşmanın özellikle erkek farelerde beyin tümörü riskini arttırdığını ortaya koydu. Buna göre, ana rahminden başlamak üzere 2 yaşına kadar fareler, günde 9 saat kontrollü şekilde cep telefonu radyasyonuna maruz bırakıldı.

Deneyde, erkek farelerin yüzde 3'ünde tümörlere rastlandı. Buna karşın dişi farelerin radyasyondan neredeyse hiç etkilenmedikleri görüldü.

Araştırma dünya çapında oldukça ses getirdi. Çünkü cep telefonlarının yaydığı radyasyonun fareler üzerindeki etkisi beklenin çok altında oldu.

KIRMIZI ETİN YANLIŞ KULLANIMI 

Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre bu etki, düzenli kırmızı et tüketiminin oluşturduğu kanser riskinden daha az.

Kırmızı etin fazla miktarda tüketilmesi ve yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması, başta kalın bağırsak olmak üzere özellikle sindirim sistemi kanserlerinde riski artırıcı faktör olarak kabul ediliyor.

CEP TELEFONLARINDAKİ KASEROJEN ETKİSİ 

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011'de resmen kabul etmişti.  Ancak uzmanlar konuyla ilgili daha çok araştırma yapılarak sonuçların karşılaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Kaynakça: http://www.e-psikiyatri.com/

İNTERNET BAĞIMLILIĞI

 

İNTERNET BAĞIMLILIĞI NEDİR?


Teknolojinin getirdiği çok yeni bağımlılıklar var. Örneğin; Telefonla konuşmak SMS mesaj göndermek İnternet Bilgisayar Playstation vb İpod! Tüm bunları düşman ilan etmek kolay. Ama düşman ilan etmek hiçbir sorunu çözmüyor. Çünkü teknolojiyi kullanmaya zorunluyuz. Bir insan sigara içmeden yaşayabilir. Ancak günümüz dünyasında teknoloji kullanmadan ayakta kalmak zor. Evimizde, okulda, işyerinde, sokakta her yerde teknoloji var. Yeni dünya düzeni teknolojiyi kullanmaya bizi zorluyor. Yeni nesli daha çok zorlayacak. Bugün banka, televizyon derken gelecekte okullarda bilgisayarlaşacak. Tüm bağımlılıklarda kişiye kullandığı maddeyi bırakmasını öğütlüyoruz. Ancak teknolojiyi bırak demek imkansız. Teknolojiyi kullanmak zorundalar. Ama bağımlılar için kullandığı maddeyle yüz yüze gelmek büyük bir risk. Bu nedenle teknoloji hayatımıza kolaylığı getirirken, teknoloji bağımlılığı tedavi ve müdahalede zorlukları getiriyor. Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Çok hızlı geliştiği içinde onu yakalamak, ona göre önlem almak neredeyse imkansız. Halbuki alkol, yıllardır bildiğimiz alkol. Neyi nasıl yaptığı, nerede satıldığı, nasıl kullanıldığını biliyoruz. Teknolojinin sınırı nerde bitiyor? Bağımlılık, hastalık neresi, normal neresi? Bunu tanımlamak da çok zor! Bunu tanımlayamadığınız sürece kime, neyi kısıtlayacağız? İnternet daha önce gördüklerimizden çok farklı. Sosyal iletişimi artıran ama aynı zamanda sosyal izolasyona neden olan bir araç. Hem iletişimi kolaylaştırıyor, hem de iletişimin yakınlığını bozarak iletişimi bozuyor. İnternet ve bilgisayar bağımlılığının çok farklı tiplerini günlük pratikte görüyoruz. Her geçen gün daha da yeni tipler göreceğimiz de kesin. Ama aşağıdaki gibi sınıflayabiliriz: Pornografi: Seks bağımlılığı ile beraber seyreder genelde. Oyunlar: Grup veya tek oyunlar şeklinde olabilir. Kumar Web sörfü: Bunu durdurmak oldukça zordur, çünkü kişi hep belki bir diğeri daha iyidir beklentisi içindedir. Chat odaları: Konuşmanın ve zaman geçirmenin en kolay yolu! İnternet bağımlılığı ile eş anlamlı olan kavramlar aşağıdadır. Aslında hepsi aynıdır. Bilgisayar bağımlılığı Teknoloji bağımlılığı Cep telefonu bağımlılığı Sosyal medya bağımlılığı.

BAĞDER

Güncel Haber

  

 

haber vatan

haber kurul4

 

haber kurul1haber kurul5haber kurul7haber kurul8haber kurul6

 

 dansmamerkez haber

 

Güncel Haber 2

duyuru bskBAĞDER AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

BAĞDER derneği olarak Avcılar Belediye Başkanı Sn.Handan Toprak ziyaret edildi. Başkan'a derneğimizin açılışından bu yana araştırmalarımızın sonuçları aktarıldı. Kendisi bu konularda hassasiyetini ileterek derneğin hertürlü etkinlik ve çalışmasına destek vereceklerini ifade etti. Derneğimizin Mart ayı başında yapmayı planladığı BağDer İstişare Kurulu Toplantısına kendileri davet edildi ve Başkanımız bu toplantıya katılacağını belirtti. Başkan bölgede alkol ve madde bağımlılık merkezlerine ek olarak  tam teşekküllü sigara bırakma merkezini de yakın bir zamanda açmayı planladıklarını söylediler.

haber2 cizgikollejsilivri

haber2 cizgikollej

haber2 mnkaynar

BAĞDER İSTİŞARE KURUL GÖNÜLLÜLERİ ZİYARET EDİLDİ.

28.2.2017 Bağder İstişare Kurul Gönüllü üyeleri ziyaret edildi.Mekmetçik Ortaokul Müdürü Besam Dernek Başkanı Mehmet Nuri Kaynar, Çizgi Kolleji Silivri Müdürü Akın Karabağ, Çizgi Kollejleri Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Velioğlu ve kardeşi Savaş Velioğlu ile verimli bir fikir alışverişi yapıldı.Tüm Bağder Gönüllüleri Derneğimiz çalışmaları hakkında fikir ve desteklerini esirgemeyeceklerini ifade etti.Kendilerine Teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 haber kaymakamlk1

 

''BENİMOYUNUM BENİM TERAPİM'' AVCILAR KAYMAKAMLIĞI PROJE TANITIM TOPLANTISI

Bağımlılıkla Mücadele Derneği yönetimi olarak Avcılar kaymakamlığının düzenlemiş olduğu '' Benim Oyunum,benim terapim'' proje tanıtım toplantısına katılımda bulunduk.Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Sayın Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan beye,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Emin Engin beye, Proje Koordinatörü Sayın Melek Turan hanımefendiye ve bütün emeği geçen takım arkadaşlarına Teşekkür ediyoruz.


Güncel Haber 3

 

haberler hulusidogan

haber kaymakamlik

AVCILAR KAYMAKAMI SN.HULUSİ DOĞAN BAĞDER DERNEĞİ OLARAK ZİYARET EDİLDİ.

Avcılar kaymakamı Sn.Hulusi Doğan makamında ziyaret edildi.Kaymakamlık olarak yapılacak projelerde birlikte yol alabilmenin uygun olduğu ifade edildi.Ayrıca Avcılar Kaymakamlığı olarak gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi alındı.'' BENİM OYUNUM,BENİM TERAPİM'' projesi en dikkat çekici olanıydı.BAĞDER Derneğini sahada aktif olarak görmek istediğini belirten Hulusi Doğan'a Bağder derneği olarak Eğitim Uzmanlarımızla ve saha çalışmalarımızla destek sözü verdik.Mart ayı başında yapılacak geniş katılımlı Bağder İstişare Heyeti toplantısı hakkında istişarelerde bulunuldu.

haber bagderarac

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE DERNEĞİ ARAÇLARI YOLLARDA

Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin araçları ve araç reklamları tamamlandı. Diğer hazırlıklarımız da kısa zamanda tamamlanarak Mart ayının ilk haftasında ilk istişare toplantımızı gerçekleştireceğiz. Sonrasında ise geniş katılımlı basın mensuplarının katılacağı basın açıklaması neticesinde çalışmalarımızı başlatmış olacağız. DERDİMİZ VATAN, MİLLET VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİDİR.

3-Aktivitelerimiz...

Ziyaretçi Sayacı

119175
BugünBugün61
DünDün64
Bu HaftaBu Hafta424
Bu AyBu Ay1820
Bugüne KadarBugüne Kadar119175